Biz Kimiz ?


KÜÇÜK DETAYLAR KALİTEYİ OLUŞTURUR, ANCAK KALİTE ASLA KÜÇÜK DETAY DEĞİLDİR.”

Her başarının arkasında, kişisel bir hikâye yatar. İşte, bir başarının öyküsü, geçmişten bu güne bizim  hikayemiz…

Avusturya’ nın başkenti, tarih, kültür ve sanat zengini Viyana’ nın en işlek caddelerini ve alışveriş merkezlerini, rengarenk vitrinleri ile süsleyen DURAN SANDWICHES  firması, 40 yıldan fazla bir geçmişe sahiptir. Garnilerle süslenmiş dilim ekmekler, çeşitli sıcak soğuk sandwich alternatifleri ve Viyana mutfağının vazgeçilmez lezzeti “schnitzel” mönüsünün ana başlıklarını oluşturur.

1968 yılında Firma, “ Vladimir ve Tomas Duran “ adı ile Avusturya’ da kuruldu. Gastronomi branşından gelen Duran’lar, ilk olarak Viyana Alserstrasse’deki dükkânı restaurant olarak işletmeye başladılar. Bunun yanında,  o dönemde Viyana’da pek tanınmayan ‘Açık Sandwichleri’ satışa çıkardılar. Sandwichlerin tazeliği ve kalitesi, özel formülleri ile salataların lezzeti ve çeşitliliği, bütün bu ürünlerin doğrudan göze hitap eden vitrin sistemi ile satışa sunulması, çok kısa zamanda aileye,  restaurant işinden çok daha büyük bir başarıyı getirdi. Bu haklı başarı zaman içinde özel salata reçeteleri ve sandwich formüllerine dönüştü. Avusturya’da şu anda soğuk sandwich satışı,  toplam cironun  %70 ini tutmaktadır.

1990 senesinde kendini iyice kanıtlamış,  9 şubesi ile Viyanalıların değişmez ağız tadı olan Duran Sandwiches, Avusturya dışından gelen talepleri de değerlendirmek üzere, Yelkenci ailesi ile ilk yabancı yatırımını Türkiye’ de gerçekleştirdi.

1991 senesinde, İstanbul’ da Taksim İstiklal Caddesi girişinde açılan ilk şube, o yıllarda İstanbulluların henüz tanışmadığı ‘open face sandwichler ’, çiçek bahçesini andıran bir vitrinde sunulmuş çok çeşitli hazır sandwich olgusu, yeni bir sistem olmasına rağmen yeniliklere açık Türk halkı tarafından, kısa zamanda beğeni kazandı. Viyana’da olduğu gibi İstanbul’da da sistem başarısını kısa sürede kanıtladı.

Duran Sandwiches 1991 Haziranında Türkiye’de Beyoğlu-Taksim Şubesi ile İstanbullularla tanıştığında sektördeki fastfood zincirlerinin sayısı bir elin parmaklarını geçmemekte idi. Viyana merkez ile ortaklık bazında kurulan ilk şube, zaman içinde yeni şubelerin açılması ile franchise sistemine dönüştürülerek Türkiye master franchise olma hakkı alındı.

Bugün Duran zinciri değişmeyen kalitesi ile, Türk damak tadına yenilikler katan ve Avusturya’ya da Türk mutfağından örnekler kazandıran yabancı zincir olma özelliğini korumaktadır.


Duran Sandwich 2024 Tüm Hakları Saklıdır.